İNCEKİLER’İN HİKÂYESİ

 

İncekiler, incelikli ve hakiki lezzetler ilkesiyle 2018 yılında bir kadın girişimci olan Nazlı Pişkin tarafından kurulmuş, el yapımı, sınırlı sayıda üretim yapan bir gıda üreticisidir. Kurucumuz Nazlı Pişkin, üç nesildir geleneksel gıda üreticisi Akdenizli bir ailenin torunu olduğundan gıdaya ve üretime saygıyı çocukluğunda ailesinden edinmiştir.

Uzun yıllardır baharat ve kokulu otların başta Akdeniz mutfak kültüründeki olmak üzere çeşitli mutfak kültürlerindeki yeri konusunda araştırmalar yapmaktadır. Nazlı Pişkin, geleneksel gıda üretimi tekniklerine dair bilgisini ve 2000 yılında başlayan yemek kültürü ve tarihi konulu okuma, saha araştırmaları ve sözlü kültür çalışmalarından öğrendiklerini başkalarına aktarması gerektiği düşüncesiyle 2012 yılında atölyeler ve seminerler düzenlemeye başlamıştır.

Nazlı Pişkin, gıdanın sürdürülebilirliğine inancı kapsamında düzenlediği bu atölye ve seminer çalışmalarına katılan yüzlerce kişinin öğrendikleriyle bedenlerinde ve hayatlarında gördükleri değişiklilerden dolayı ettikleri teşekkürlerin de gücüyle 2018 yılında İncekiler’i kurup deneme üretimlerine başladı. İncekiler, 2019 yılında incelikli ve hakiki lezzetler olan seçilmiş fermante gıdalar ve özel amaçlı baharat karışımlarıyla tüketiciyle buluştu. Toprağa, doğaya, başta üzerinde yaşadığımız kadim coğrafyanınki olmak üzere geleneksel yemek kültürünün unutulmaya yüz tutmuş ya da hatırlanmasında fayda olanlar da dahil kıymetli ürünlerine inançla zanaatkâr usulde özen ve titizlikle üretim yapılan İncekiler’in incelikli dünyasını burada da keşfedeceksiniz.

 

İncekilerin tanımı, hikâyesi ve geleneksel yemek kültürümüzde incekilerlerin yeri için TIKLAYINIZ

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR