PRATİK AYURVEDİK ZENCEFİLLİ BAHARAT ÇAYI NASIL YAPILIR?

 

Kendi dosha’nıza (ayurvedik beden tipinize) uygun olarak ayurveda bilgisiyle ölçekli hazırlanmış, el yapımı İncekiler Dosha Çayı Kakuleli Tane Baharat Karışımı elinizin altında olduğunda ayurvedik zencefil çayınızı nam-ı diğer zencefilli baharat çayınızı hazırlamak çok kolay. Seçilmiş, kaliteli baharat çeşitlerinin sizin için önceden ölçeklendirip özenle harmanlanmasından oluşan bu karışım,agni (sindirim ateşi) için kıymetli, arındırıcı özellikleriyle lezzetli bir ayurvedik içecek yapmanızın en pratik yolu.

Malzemeler

1 litre içme suyu

1 baş parmağı boğumu kadar taze zencefil

1 tatlı kaşığı kendi dosha’nıza (ayurvedik bede tipinize) uygun olan İNCEKİLER DOSHA ÇAYI

Yapılışı:

Suyu bir tencereye koyun. Tencerenin kapağını kapatıp suyu kaynatın. Bu arada taze zencefili soyup dilimleyin. Kaynamakta olan suya zencefil dilimlerini atıp tencerenin kapağını kapatın ve ocağı kısın. Zencefilli suyu 5 dakika kaynamaya bırakın.

Bu arada Dosha Çayı baharat karışımından 1 tatlı kaşığı alıp içindeki kakuleleri bıçakla yarıp açın. Karışımdaki diğer baharat çeşitlerini bir havana koyup havan elini bir iki kez vurarak tohumları çıtlatın ya da bir kesme tahtasının üstüne koyup geniş yüzeyli bir bıçakla tohumlara bastırarak tohumları çıtlatın.

 

5 dakika kaynadıktan sonra zencefilli suyun altını kapatıp baharat karışımını ilave edip karıştırın ve tencerenin kapağını kapatıp 10 dakikademlenmeye bırakın. İster ılık ister sıcak içebilirsiniz. Kalan çayı ağzı kapalı bir kapta buzdolabına kaldırıp içeceğiniz kadarını ısıtıp gün içinde içebilirsiz.

     

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR