İNCEKİLER ALTIN KARIŞIM ile ALTIN SÜT NASIL YAPILIR?

 

Gücünü ve lezzetini ısıtıcı baharat çeşitleri olan zerdeçal, zencefil, karabiber ve tarçından alan İncekiler Altın Karışım, Hint mutfağının geleneksel bağışıklık destekleyici içeceği olan ve özellikle ayurvedada çok kıymet verilen altın süt yapmak için kullanabileceğiniz pratik bir baharat karışımı. Altın süt, İngilizce’de golden latte, turmeric latte, Türkçe’deyse zerdeçallı latte gibi adlarla da biliniyor.

 

Altın sütü tercihinize göre hayvansal süt ya da bitkisel “süt” ile yapabilirsiniz.Bitkisel süt ile yapıldığında altın süt, vegan içecek olacak. Kullandığınız bitkisel sütün yağlı bir süt olması gerekir; eğer süt yağlı değilse pişirdiğiniz altın sütü ocaktan indirmeden içine Hindistan ceviziyağı ya da susamyağı ilave edebilirsiniz. Hatırlamakta fayda var, zerdeçalın içerdiği, yararlı kurkumin maddesi yağda çözündüğü için kullanılan sütün yağlı süt olması önemli.Altın süt yapımına dair çeşitli reçeteler mevcut.İncekiler Altın Karışım ile altın sütü biz şöyle yapıyoruz:

 

* 1 bardak (200 ml) sütü kaba koyup ısıtın. Süt ısınırken 1 tatlı kaşığı Altın Karışım ‘ı bir Türk kahvesi fincanına koyun.

 

* Isınmakta olan sütten 2 yemek kaşığı süt alıp fincandaki Altın Karışım’a ekleyip iyice karıştırarak pürüzsüz bir karışım elde edin.

 

* Bu karışımı ocaktaki sıcak süte ilave edip iyice karıştırın. Kaynatmadan kısık ateşte bir iki dakika pişirip ocağı kapatın.

 

* Altın sütünüz hazır. Servis için fincana ya da bardağa alın. Latte gibi görünmesi için köpük yapmak isterseniz, fincana dökmeden birazını ayırıp köpük çırpıcısıyla çırpıp elde ettiğiniz köpüğü fincandaki altın sütün üstüne dökün.

 

* İsterseniz yanında hurma yiyerek tatlandırabilirsiniz. Afiyet olsun!

 

 

                

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR